neděle 14. února 2016  
   

toto došlo do mailu:
Ahoj Vlastiku,
Včera se na TV NOE vysilala repriza dilu s dětskými zpevacky (docela symptomaticke, ze? J).
Nize je reakce divaka…
Magdaléna Múčková 12. 2. 2016

Hanáci z Pivína zdraví Vlastika Ondru,
vzpomínáme na jeho zpěváčky na našé Dožaté v Pivíně,
"BELO TO ÓŽASNY "
Jura Vrba
12.02.2016 v 10:06:42 hod.
Velké poděkování za fotky Jiřímu Miškarovi!

07.02.2016 v 14:37:31 hod.
Velké poděkování za fotky Jiřímu Miškarovi!

07.02.2016 v 14:36:11 hod.01.02.2016 v 15:54:11 hod.23.01.2016 v 17:55:49 hod.18.01.2016 v 12:20:18 hod.

Velké poděkování za fotky Radku Salaquardovi ... JSOU ZDE

15.01.2016 v 14:53:00 hod.
Tak už jsme doma. Doma v teple. Mohli jsme tady, v teple, sedět celý den, ale vypravili jsme se k hruštičce.
Sešlo se nás 20 včetně dvou psů. Počasí bylo tak akorát zimní na výšlap, sníh křupal pod nohama,
sem tam nějaká zamrzlá kaluž. U myslivecké chaty chlapi rozdělali veliký oheň, děcka nanosily dřevo z lesa,
opekli jsme si špekáčky. Popíjeli čaj z termosek. Děcka si zabobovaly na kopci, až zima nás vyhnala domů.
Po cestě zpátky jsme se stavili pozdravit medvědy v lese a projet na vláčku. Moc povedená akce.
A tak jsme si řekli, že by se z toho mohla stát tradice. Všem vše pěkné v novém roce.
Ivana Hladká 02.01.2016 v 16:55:54

03.01.2016 v 14:37:48 hod.

Bude to doopravdický výšlap, tož sa porádně oblečte!
Délka trasy cca 2km tam a dva zpátky.
Zatým nevím, že by sa po skončení neco dalšího plánovalo...

01.01.2016 v 21:01:12 hod.
Velké poděkování za fotky Radku Bartoníčkovi a Jiřímu Miškarovi!

Poslouchala jsem nahrávky z vánočních koncertú v Bystřici a z Nivnice a musím říct, že jsem moc ráda
za to, že se tyto koncerty uskutečnily, že jsem na nich mohla zpívat i se svými dětmi.
Moc jsem se na ně těšila a snažila jsem si zařídit vše tak, aby koncerty proběhly v pohodě.
Při odjezdu z domu do Bystřice Vojta s Bělú prohodili, že letos nepřijedeme do kaple pozdě.
Nálada se uvolnila a koncert opravdu proběhl krásně, i když nás kolem oltáře stálo hodně.
Bylo fajn vidět, že se lidé při našem zpěvu usmívali a bylo na nich vidět, že rádi přišli
na náš koncert. Totéž jsem cítila i v kostele v Nivnici.

A myslím si, že to bylo znát i na našem zpěvu, uvolněnosti a radosti. Myslím si, že to je
smyslem vánočních koncertů a jsem za ně moc ráda. A také že svým zpěvem pomůžeme dívence na Haiti
a obětujeme něco málo ze svého volného času. Přeju všem krásný a požehnaný celý nový rok, hlavně
zdraví, štěstí a mnoho radosti.
Zdenka 02.01.2016 v 14:31:46

30.12.2015 v 16:45:07 hod.


Jaké své video vybrat jako jedno z posledních v tomto roce?
Vybral jsem toto - děti na zkoušce folklorního souboru... Proč?
Protože si myslím, že bychom měli sdílet hlavně to, co vyvolává v člověku naději, radost a dobrou vůli


Každý den při otevření internetu trnu nad tím, jak velké množství lidí sdílí příspěvky (nebo píše názory), jejichž hlavním účelem, nebo zcela jistě výsledkem, je vyvolání nenávisti a zloby. Vím, že s tím nic nenadělám, a vím, že se musím smířit i s tím, když se něco takového objeví u lidí, které mám rád a od kterých bych to nečekal.

Osobně jsem nikdy nic takového nedělal a nemám to v úmyslu ani v budoucnosti, stále věřím, že člověk by se měl snažit šířit především to, co působí na to dobré v člověku, tedy, co u něj vyvolává pozitivní náladu a chuť něčemu napomoci. To vůbec neznamená zavírání očí před světem a jeho problémy, jen jde o to, jak tento svět vnímáme a zda vidíme, jak obrovské množství věci nám dává důvod k optimismu a chuti do řešení oněch temnějších "koutů" života.

Mám rád tuto následující videoukázku, kterou jsem natočil ve folklorním souboru Nivnička, kam jsem někdy před sedmi lety začal chodit s naší první dcerou, před rokem se přidala další dcera a teď se už chodí dívat třetí dcera - není to nic neobvyklého, podobně je to v Nivničce u řady dalších rodin.

Mám tu videoukázku rád, protože když občas sedím na zkoušce Nivničky a pozoruji děti, uvědomuji si víc než jindy, jaká naděje je právě v dětech, jak záleží jenom na rodičích, lidech v jejich okolí, kantorech nebo vedoucích v nespočtu různých kroužků, jaké děti budou, v čem budou vyrůstat, co pro ně bude skutečně podstatné a v co se promění až budou dospělí.

Myslím si, že starost o děti spojuje rodiče všech kontinentů, barev, vyznání i životních stylů. Umět jazyky, založil bych světové stránky, které by se věnovaly běžnému životu dětí a jejich rodičů. Najednou bychom zjistili, že toho máme velmi mnoho společného, že všichni chceme pro děti svět, který bude lepší a šťastnější a proto není důvod k žádné nenávisti a vyvolávání toho, co v člověku probouzí strach a následně násilí.

Kdybychom vyzvali lidi všech národů a řečí, aby sdíleli videa, která jsou jim nejbližší, která jim přináší radost a naději, vsadím se, že ona videa by byla podobná - byla by to videa s jejich dětmi. Drtivá většina lidí touží po míru a přátelství, bohužel se zatím vždycky v historii stali obětí jedinců, kteří vyvolali nenávist a bolest netušených rozměrů - největší obětí takových běsů se nakonec staly děti... Mysleme na to, až zase budeme někomu pomáhat takovou nenávist vyvolávat a šířit.

Radek Bartoníček

video i text zkopírovány z webu www.SlováckoDNES ... doporučujeme k pravidelnému čtení :)

29.12.2015 v 16:22:59 hod.


čtvrtek
17. prosince
2015
DOBROČINNÉ VYSTOUPENÍ
PRO SENIORY
Nezdenice
14:00
Malá nivnička
Boršičané

videa Radek Bartoníček:
...
Lidová písničko, kam jsi to letěla?
No přece k lidským srdcím... Kdybyste viděli, kolik jsem udělala radosti...
Co člověk v takovém Domově, to životní příběh... Každý člověk by si zasloužil zastavení a pozornost, ke každému jsem ráda přiletěla...
Vždyť přece málokdo má takovou moc jako já - já, lidová písnička... (Radek Bartoníček)

29.12.2015 v 16:16:03 hod.

pro toho, kdo si chce poslechnout nivnický koncert, je zde >>> PLAYLIST <<<

28.12.2015 v 14:10:10 hod.Můj hudební zážitek:
Nivničané, Boršičané, Muzikaša a domácí Bystřičané v tom kraji Bílých Karpat, kde krajina kouzlí...

Toto druhé ohlédnutí navazuje na první, proto budu rád, když si uděláte o chviličku více času a TADY si přečtete první ohlédnutí. U druhého ohlédnutí musím hned na začátku přiznat podjatost, protože budu psát mimo jiné o souborech, do kterých chodí mé dvě dcery a proto nelze vyloučit, že můžu věci vidět jinak, než jaká je realita. Ale myslím, že tomu tak není, i kdybych přišel na tento koncert jako zcela nezaujatý divák (napadá mě ale, že každý, kdo někam přijde, je už vlastně zaujatý), byl bych stejně nadšený.

Původně jsem přitom myslel, že na koncert přivedu jen dcery, protože krajina v Bystřici pod Lopeníkem, místě koncertu, je krásná a v den koncertu byla snad ještě krásnější. Zatímco na Uherskohradišťsku byla mlha, že nebylo ani vidět, a stejná situace panovala také v Uherském Brodě až po Bánov, při vjezdu do Bystřice pod Lopeníkem byl člověka přítomen takřka zázraku - počasí bylo nádherné, slunce objímalo celou krajinu a z kopečku u kostela se každému nabízel fascinující obrázek mlhy, která byla vidět v dálce nad kopci Bílých Karpat. Takový pohled vybízí spíše k procházce než sezení na jednom jediném místě. "Posedím kousek první písničku a půjdu," říkal jsem si.

Jenže byl kousek první písničky, byl další kousek první písničky, následovaly další kousky a další vystoupení, a já nakonec vytrval na místě až do úplného konce. Nešlo odejít, protože ten koncert byl nádherný a proto jej také dávám jako další svůj vánoční hudební zážitek.

Však se třeba sami zkuste vžít do mé situace, pusťte si první videoukázku a pokud nebudete spěchat, uvidíte, že vám dá problém, abyste si nezkusili pustit další a další.

Můžu se mýlit, ale zdá se mi, že na našem Slovácku, není, nebo pokud je, tak určitě jen výjimečně, někod jiný, než Nivnička s Boršičany, kdo dokáže vystoupit v takové různosti hlasů i různosti věku jako to je v tomto případě. Díky této různosti a kvalitě hlasů je zážitkem Nivničku s Boršičany poslouchat, směs dětských hlásků, plus ženských a mužských tvoří velkou sílu, a jestliže někdo umí s těmito hlasy pracovat a přidá k nim - v neposlední řadě - kvalitní písničky, potom uslyšíte něco, na co ještě dlouho vzpomínáte. Nivnička a Boršičané mají Vlastika Ondru, který toto všechno zajišťuje a navíc dlouhodobě udržuje tolik lidí pohromadě, což není jednoduché.

Navíc v jeho případě je velmi cítit, že výběr písniček vychází z jeho víry, což znásobuje naléhavost slov a zvuků, které přecházejí od zpěváků k posluchačům. Jestliže přitom na začátku bystřického koncertu řekne, že jednu část programu by rád věnoval Panně Marii jako matce a vzpomene společnou radost z narození dalších a dalších dětí v Nivničce, člověk ví, že nejde o žádný kalkul nebo nutnost prostě jen tak nějak zaplnit vánoční vystoupení souborů, jak bývá u některých jiných souborů a muzik zvykem. A pokud mi prominete, že v tomto psaní malinko odbočím, napíši ještě, že věřím a rozumím také jeho radosti z dětí v Nivničce, protože když sám pozoruji za posledních šest, sedm let, děti, které na svět a do Nivničky přišly, je nádherné takové děti - a také jejich maminky - v postupu času při zkouškách souboru pozorovat.

Při pohledu na toto hemžení docházím stále více k přesvědčení, že cesta k lidové písničce, stejně jako cesta k citu nebo k rodině, nemůže být cesta, po které kráčí dítě samo bez rodičů, ale naopak, musí to být cesta, po které dítě doprovází rodiče či prarodiče. To už je ale téma mnohem širší, téma tzv. foklorních kroužků a jejich podoby, stejně jako budoucí podoby tak etnograficky nesmírně cenného regionu jako je naše Slovácko...

I v případě Vlastika ale musím přiznat podjatost, protože se známe a mé psaní by tím mohlo být poznamenáno, ale ať jsem přemýšlel, jak jsem přemýšlel, neznám v okolí něco podobného jako je "chemie" Nivničky a Boršičanů, tentokrát navíc ještě obohacená - a na to nechci ani trochu zapomnět - o domácí Bystřičany. I oni měli velký podíl na zážitku z tohoto koncertu!

Pokud jsem přitom u domácích, musím vzpomnět také diváky. Byl jsem na začátku poněkud skeptik a přemýšlel nad tím, jestli je dobré dělat dobročinný koncert na takovém malém místě, kde je přece jen riziko, že se vybere málo peněz, podstatně větší. Jenže, když jsem odcházel, viděl jsem, že vybraných peněz nebylo málo, stejně jako nebylo málo papírových bankovek. Díky moc za to návštěvníkům, kteří nejen tímto gestem, ale také spontánními a srdečným reakcemi na písničky ukázali, že v tom kraji Bílých Karpat si nezaslouží pochvalu "jen" krajina.

Na ni jsem tentokrát nakonec tedy čas neměl, ale slíbil jsem sobě i dcerám, že se brzy do těchto míst vrátíme. Účastníky celého pořadu čekal ještě o dvě hodiny později koncert v Nivnici, který sliboval stejný zážitek, ale já zamířil do Petrova, protože jsem byl zvědavý na tamní účinkující - CM Velické Trnečky, CM Dotanca, DS Kordulka, DCM Hrozének a CM Capella... O tom ale bude můj další hudební, vánoční zážitek...

Radek Bartoníček

video i text zkopírovány z webu www.SlováckoDNES ... doporučujeme k pravidelnému čtení :)...

...

28.12.2015 v 13:50:59 hod.


26.12.2015 v 18:13:02 hod.


Ahoj. Tak včera jsem volal pár lidem z Nivničky a z Boršičanú. Co se týče dnešního štěpánského koledování, vypadalo by to, kdybysme šli já, Orlík, Petr Matyáš, Jaryn a Janička, skoro jak šlahačka. Ovšem touha potkat sa, vidět sa, pokecat, posedet, pozpívat a to bez stresující zátěze z koncertů z těch telefonátů vyplynula. Takze uvazujeme, ze bysme v sobotu 2. ledna neco podnikli.

První návrh je udelat výšlap v Boršicách k hruštičce a potom posedět v památkovém domku v Boršicách. Přemýšlajte o dalších možnostech. Na koncertoch sa podomluváme. Sraz na koncert v Bystrici bude nejpozdeji ve 14:00 a v Nivnici nech su deti z Malucke nivnicky v kostele pred půl patů. Preju pekny druhy svatek vanocni.
26.12.2015 v 10:21:29 hod.24.12.2015 v 16:01:00 hod.
myslím, že Nivnička jako soubor je už několik let na vrcholu,
tedy tam, kde jsem chtěl soubor pod svým vedením vždycky mít
tedy: máme soubor, kde nám na sobě záleží a táhneme za jeden životní provaz
ukázalo se to i včera, když děcka z Malučké nivničky
si vydupaly, že chcú chodit a rodiče jim pomohli
speciální poděkování Dominiku Kollárovi :)
fota: Jiří Miškar a Vlastimil Ondra
P. S. V pátek chodily aj mládežníci z Malé nivničky - pokáď máte fotky, pošlite! Díky!

07.12.2015 v 11:38:13 hod.
myslím, že Nivnička jako soubor je už několik let na vrcholu,
tedy tam, kde jsem chtěl soubor pod svým vedením vždycky mít
tedy: máme soubor, kde nám na sobě záleží a táhneme za jeden životní provaz
ukázalo se to i včera, když Kačenku Rozovou
vítalo zpěvem mezi křesťany hned čtrnáct "sudiček" z Nivničky a několik mužů
fota: Vít Orlovský

07.12.2015 v 11:14:25 hod.
opět po roce přepadli naše příbytky Mikulášé,
co brázdíjá ulice, uličky a uličenky Nivnice na varíně
děcka byly strachy bez sebe, ale nadšené :)
...zatým máme 9 fotek Ajky Miškarové ... další (aj s varínú v akci) zháňáme... posílajte

07.12.2015 v 10:59:13 hod.
zašel jsem s dětmi v sobotu na roráty
a překvapilo mě, kolik je tam dětí, které chodí do Malučké nivničky,
tak jsem se rozhodl dát ty fotky i sem ... fota: Vlastimil Ondra

07.12.2015 v 08:20:02 hod.


... chcete-li se o Nivničce dovědět více; nakuknút, co sa u nás dělo spěšéj; či jen zavzpomínat,
pak klepněte na e-KRONIKA 1992-2014,
tam vkládáme všechny vzpomínky, pořady a výpravy, co jen jsme jich v minulosti absolvovali ...

23.10.2008 v 11:42:39 hod.

 
aktuality
o čem to je
kontakt

P O K E C

knihovna
akce
fotogalerie
kronika 1992-2013
videotéka
fonotéka

patří k nám
Nivnička
Malá nivnička
Muzikaša
Malučká nivnička
Kuřátko

další
výukový materiál
ke čtení
napsali o nás
úspěchy

vydali jsme
Mladé vzpomínky
Nivnické sedlckéAdopce na dálku
Widjina Benoit z Haiti

spřátelené weby Boršičané
Siločáry duše dítěte
Kuřátko
a odbočka webu Kuřátka
e-kronika KUŘÁTKO


webmaster