Nivnička
 
středa 08. prosince 2021  
   
NÚLK ... Fašanky, fašanky, Velká noc ide... (Malá nivnička) 16. 04. 2011


Fašanky, fašanky Velká noc ide...
MALÁ NIVNIČKA V POŘADU
Národního ústavu lidové kultury ve Strážnici

výprava do kraja
sobota 16. dubna 2011, skanzen Strážnice


Malá nivnička ve strážnickém skanzenu 16.4.2011 ... foto: Jiří Miškar
Malá nivnička ve strážnickém skanzenu 16.4.2011

bylo to moc bezva, jako i dnešním natáčení pro TV NOE ... díky všem!!!

Ve Strážnici to bylo opět moc fajn. Vyšlo nám počasí stejně dobře, jako naposledy v adventě. Krásně svítilo slunko a kluci už před polednem vyslékli zpopod košulí trička s dlúhým rukávem, aby to horko v lajbloch vydržali. Děvčata vynášaly Moranu a v černých kacabajkách krásně kontrastovaly s mladězelenú trávú a blankytnú oblohú. Jejich říkání sa široko daleko néslo skanzenem. V poledne Mařenu odložily a ozdobily si zelené snítky mašličkami, aby mohly přinést nové léto.

Kluci hrkali a klepali, a když sa zastavili, tak i zpívali. Mosím napsat, že tak krásně mně při zpěvu Malé nivničky nebylo už dlúho. Najpěknější to bylo, když sa kluci s holkama sešli na břížku za vinohradnickým areálem. Posedali si do trávy zalité slunkem, za něma doškové chalupy, před něma Morava a nad stromy věže strážnického kostela. Dali sa zpívat a nádhera. Nezpívalo sa na silu a na moc. Naopak pro sebe a s citem. A ludé šli okolo, zastavovali sa, utichali a poslúchali. A Malá nivnička zpívala a zpívala. Sólově, enom kluci, enom děvčata a nebo dohromady. A ludí přibývalo a přibývalo. Nedá sa to napsat, enom prožit...

Zaujal i pan Šimša, který celú Malú nivničku naučíl dělat píšťalky a děvčata si i na druhý den přesně pamatovala jeho otlúkací dlúhú říkanku. Kluky zaujala vznikající studna na náměstíčku. Hned do ní naskákaly a pak se snažili vysoukat. Šlo jim to. Asi největší úspěch sklidila ale pasoucí se koza se dvěmi kůzlaty. No a jinak naši nejstarší sa nám dostávajú do puberty, takže sa vyskytly i jakési zádrhely, ale to už je život. Normálka. Že?

Nakonec děkujeme NÚLK, že nás zase pozval, obci Bystřice pod Lopeníkem za půjčení zimních lajblíků pro naše kluky a obyvatelům Nivnice, Suché Loze a Horněmčí za zapůjčení hrkačú a klepačú.

Malá nivnička ve strážnickém skanzenu 16.4.2011 ... foto: Jiří Miškar
Malá nivnička ve strážnickém skanzenu 16.4.2011 ... fota: Jiří Miškar

● jura @ vlasti ●
● fotografie ze STRÁŽNICE naleznete TADY


Jak to bude v sobotu 16. dubna?

Malá nivnička - pojedeme ráno vystupovat do Strážnice do pořadu Fašanky, fašanky, Velká noc ide..., který pořádá Národní ústav lidové kultury.

Malučká nivnička - vynecháme dopolední zkoušku v Uh. Brodě(už to tam známe, ne?) a na 15:00 přijedeme do KD Uh. Brod. S pořadateli krajské přehlídky dětských souborů se pokusím domluvit, abychom vystupovali až ke konci z 11 zúčastněných souborů kvůli tomu, abych se stihl ze Strážnice přesunout do Brodu.


Fašanky, fašanky Velká noc ide...
MALÁ NIVNIČKA V POŘADU
Národního ústavu lidové kultury ve Strážnici

výprava do kraja
sobota 16. dubna 2011, skanzen Strážnice

V sobotu 16. dubna mimo jiné vystoupí folklorní soubor Javorina ze Strání s ukázkou mečových tanců, velikonoční obchůzku předvede strážnický soubor Žerotín, s vynášením Moreny se představí soubor Malá nivnička z Nivnice.

Ve dnech 13. - 16. dubna ožije Muzeum vesnice jihovýchodní Moravy programem Fašanky, fašanky, Velká noc ide. Při této příležitosti se mohou návštěvníci seznámit s tradičním průběhem období od Tří králů až po Velikonoční pondělí.

Cesta skanzenem povede od období zimních prací až po ukázku masopustní obchůzky spojené s tradičními mečovými tanci i s ochutnávkou typických lidových pokrmů. K vidění budou různé domácí činnosti jako je předení na kolovratu, opravy postrojů a další úkony, které se dříve prováděly v postním období. Dívky vynášející smrtku návštěvníky převedou ze zimního období do období jara. Jaro, které symbolizují především Velikonoce se svými typickými obchůzkami hrkačů a skupinami šlaháčů chodících od domu k domu.

Součástí pořadu budou rukodělné dílny s ukázkami zdobení kraslic nebo pletení žil s možností si některou z činností vyzkoušet. Malý řemeslný jarmark s velikonoční tématikou či ochutnávka vín, destilátů a typických velikonočních pokrmů navodí u návštěvníků atmosféru blížícího se období Velikonoc.

Malá nivnička ve strážnickém skanzenu 4.12.2010 ... foto: Lenka Fojtíková
Malá nivnička ve strážnickém skanzenu 4.12.2010 ... foto: Lenka Fojtíková

● vlasti ●

 
aktuality
o čem to je
kontakt

P O K E C

knihovna
akce
fotogalerie
kronika 1992-2021
videotéka
fonotéka

patří k nám
Nivnička
Malá nivnička
Muzikaša
Malučká nivnička
Kuřátko

další
výukový materiál
ke čtení
napsali o nás
úspěchy

vydali jsme
Mladé vzpomínky
Nivnické sedlcképrojekty
Umělecké besedy
u cimbálu pro teenagery


Adopce na dálku
Widjina Benoit z Haiti

spřátelené weby Boršičané
Siločáry duše dítěte
Kuřátko
a odbočka webu Kuřátka
e-kronika KUŘÁTKO


webmaster